Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emeklilik döneminizde ek gelir sağlayarak refah seviyenizi arttırmanızı sağlayan, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan bir sistemdir. Sistemde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Katılabilir?

Hangi meslekten olduğu ya da SGK üyesi olup olmadığından bağımsız olarak, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?

Yaptığınız ödemelerle tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınarak size ait Bireysel Emeklilik hesabı oluşturulur. Fibaemeklilik olarak tüm faaliyetlerimiz devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altındadır. Ayrıca emeklilik fonlarınız Takasbank hesaplarında tutulduğu için Emeklilik Şirketinin tasarrufunda değildir.

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırım araçları arasında benzersiz bir uygulama olan devlet katkısı avantajına sahiptir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yapacağınız ödemeler üzerinden % 25 devlet katkısı alırsınız. Yani her 100 TL'lik ödemenize karşılık devletten 25 TL katkı kazanırsınız.Devlet katkısı, o yıla ait brüt asgari ücret tutarının % 25’ini geçemez.

  • Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırım araçları arasında benzersiz bir uygulama olan devlet katkısı avantajına sahiptir.
  • Kendinize özel bir emeklilik planlayabilirsiniz.
  • Ödeme periyodunu aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak belirleyebilirsiniz.
  • Ödemeleri dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz.
  • Katkı payı tutarınızı arttırabilir yada azaltabilirsiniz.
  • 18 yaşını dolduran herkes devlet katkısından faydalanabilir.
  • Emeklilik planını yılda dört kez, fon dağılımını ise yılda altı kez değiştirebilirsiniz.
  • Diğer yatırım ürünlerine uygulanan stopaj kesintisi bireysel emeklilik getirilerinde yapılmamaktadır, bireysel emeklilik fonlarının getirileri net getirilerdir.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(542)379-1085